İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır?

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır? Ve İlk Yardım Sertifikası Ne İşe Yarar?

İlk Yardım Sertifikası Nasıl Alınır

Değerli okuyucular, ilk yardım sertifikasına ihtiyaç duyanlar şu şekilde alabilirler. Sağlık Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu çeşitli kurumlar vardır. Bu kurumlardan biri de bu konuda oldukça deneyimli olan Yeni Ümit Eğitim Kurumlarıdır. Çeşitli araştırmalar sonucunda kurumumuzu tercih ederek İlk yardım sertifikası almaya karar veren adaylar kurumumuza 1 adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvuruda bulunabilirler. Başvuran adaylarımızın en az ilkokul mezunu olmaları ve 18 yaşını doldurmaları gerekmektedir.  Başvuru sonucunda adaylarımız için planlanan eğitim süreci başlamış olur. Bu süreç 2 günde 16 saat teorik ve pratik eğitim verilerek sürdürülür. 2 günlük eğitim sonucunda adaylarımız Bakırköy Devlet hastanesinde bir sınava tabi tutulurlar. Sınav sonucunda başarılı olan adaylarımıza İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından onaylanan İlk yardım sertifikası verilir. Eğitim süreci içerisinde adaylara ayrıca sürekli bilgileri canlı tutmalarını sağlayacak bir ilk yardım kitabı verilir. Eğitmenlerimiz görsel ve teknolojiyi kullanarak eğitimlerini vermektedirler.

Peki, ilk yardım sertifikası ne işe yarar?Günlük hayatta karşılaştığımız olaylara baktığımızda bazen çaresiz kaldığımızı hissederiz. Keşke şu biraz ilk yardım bilseydim de bu yaralıya yardımcı olabilseydim deriz. İşte bu keşkeleri ortadan kaldırmak için bu belge gereklidir. Bu belgeye sahip olanlar birçok iş yeri tarafından tercih edilmektedirler.  Bu belge son derece önemli ve anlamlıdır. Bu belge sahibi hiç beklemediği bir zamanda karşılaşacağı bir olayda yapacağı küçük bir müdahale ile bir insanın hayatını kurtarabilir. Bu belge sahibi çalıştığı iş yerinde meydana gelebilecek bir iş kazasında yapacağı bir müdahale çok sevdiği mesai arkadaşının hayatta kalmasını sağlayabilir. Bunun sonucunda yaşayacağı manevi haz hiçbir şeyle ölçülemez. Ayrıca işyerinde kazanacağı yeni statü ve değer de son derece önemlidir.

Değerli okuyucular bir heykeltıraş için bir mermer parçası ne ise; eğitim için de insanın zihni odur. Heykeltıraş mermeri uygun şekilde yonttuktan sonra başlangıçta bir taş olan mermer parçası sonradan anlamlı hale gelmektedir. Eğitilmiş bir zihin anlam kazanmaya başlar. İşte bu eğitilmiş zihinlerin sayısı arttıkça toplumsal refah kaçınılmaz olur. Eğitim ile amaç; insanın kişilik özelliklerini geliştirmektir. İlk yardım eğitimi ile insan yeteneklerini geliştirmektedir. Yetenekleri geliştikçe insanın kendine olan güveni artacaktır.

Sağlık Bakanlığı toplumun her alanında, herhangi bir yerde ve zamanda meydana gelebilecek bir olayın sonucunda ölümün olmaması için, hayatın kurtarılması için her vatandaşın asgari düzeyde bir ilk yardım bilgi ve becerisine, donanımına sahip olmasını amaçlamaktadır. Bu amacını gerçekleştirmek için de eğitim kadrosu ve donanımı uygun olan özel eğitim kurumları aracılığıyla bu eğitimi vermektedir. Sertifikayı onaylayan kurum Sağlık Bakanlığına bağlı İstanbul İl Sağlık Müdürlüğüdür.

İlk yardım sertifikası sahibi olan bir kişi; çalıştığı iş yerinde, ailesinde, yakın çevresinde meydana gelebilecek çeşitli olayların sonuçlarının en az zararla sonuçlanmasını sağlar. Hayatı boyunca bu bilgi ve becerilerini kullanarak insan hayatına olumlu katkı sağlayabilir. Hayat kurtarmakla sahip olduğu insani özelliklerini hissedebilir.

Leave a Reply